ТОП-5 Технічних характеристик хороших навушників (за важливістю)

Технічні характеристики хороших навушників завжди знаходяться в певних рамках, саме про хороших моделях описано трохи нижче. Але колись ви повинні знати, що таке характеристики в загальному і що вони насправді означають.

На коробках з навушниками зазвичай написано кілька специфічних цифр, а за тематичними ресурсів гуляють всякі слова заповітні, типу: АЧХ, КНІ і т.д ... Важливо знати що все це значить.


Зміст статьі.ТОП-5 технічні характеристики навушників за важливістю:
 1. АЧХ;
 2. Діапазон відтворюваних частот;
 3. Опір навушників (імпеданс);
 4. чутливість;
 5. Важливі характеристики для бездротових моделей за допомогою найсучасніших версія bluetooth, автономність, шумозаглушення;

Ціни на популярні навушники для музики (в 2019-2020 році):

Нічого особистого, просто маркетинг

Правда в тому, що характеристики, написані на коробці в великій мірі - маркетинговий хід. Це можливо через те, що немає жорстких стандартів в вимірі параметрів навушників. У кожного виробника свої вимірювальні стенди (саме стенди, одні навушники одного і того же бренду можуть бути виміряні на одному стенді, інші - на іншому), характеристики можуть бути дані в різних одиницях виміру. Тобто однакові характеристики Sony і Beats наприклад, при порівнянні на одному стенді, покажуть результати відмінні від цифер на коробці.

Звичайно, універсальний принцип "чим більше циферки - тим краще" все ще працює, але з деякими застереженнями. Розглянемо основні характеристики навушників докладніше. Не будемо заглиблюватися в нюанси, їх дуже, ну дуже багато. Спробуємо озброїтися основними поняттями, які реально допоможуть у виборі навушників.

1. АЧХ навушників

АЧХ навушників - амплітудно-частотна характеристика. Її не згадують на коробках, але саме з неї варто починати. Якщо з-простому, це графік залежності гучності від частоти. Що б було зрозуміло, які частоти в навушниках звучать по відношенню до гучності, є чудовий графік:

Власне, якщо вдивитися в нього, все стає зрозуміло. Горизонтальна вісь - частоти, вертикальна - звуковий тиск, гучність.

АЧХ показує тональний баланс навушників, чи будуть вони "темними" (з акцентом на низ і нижню середину, з спадом на ВЧ), "світлими" (навпаки - ВЧ без спаду, підйоми на верхній середині), а то й "яскравими" ( так само - підйом на верхній середині і може бути підйом на високих).

Саме з АЧХ береться частотна характеристика навушників, по якій так люблять визначати якість навушників. Межі діапазону частот - це остаточні спади АЧХ по обидва боки.

Якщо не заглиблюватися в психоакустики (хоча для достовірності треба б, адже сприйняття звуку у всіх різне, кому-то одні і ті ж навушники здаються яскравими, а кому-то - цілком приємними, але це окрема величезна тема), то можна уявити процес вибору навушників за допомогою АЧХ так.

Як вибрати навушники за характеристиками АЧХ:

 • Вибираєте певне коло навушників, які вам цікаві (за відгуками, описам, бюджету та іншого), наприклад з кращих моніторних моделей.
 • Визначаєтеся, якого звуку від них ви хочете домогтися. Басовий, для вокалу, для класики і т. Д.
 • І нарешті дивіться на АЧХ. Потрібні басові - шукайте з підйомом на мідбас і пізнім спадом на нижньому басі. Потрібні навушники для вокалу, дивіться середину, щоб була без великих підйомів і провалів. Любіть високі - дивіться на пізній спад на верхах і більш-менш рівну ділянку в тому діапазоні. І так далі по смакам.

Варто відзначити два аспекти:

 1. Перший - різкі і вузькі по горизонтальній осі піки, можуть бути дефектом вимірювального стенду, вони рідко означають реальні перепади. Це стосується саме дуже вузьких піків і спадів.
 2. Другий - на найвищих частотах АЧХ завжди хвиляста, це нормально, залежить від особливостей стенду. За великим рахунком, він посадки навушників вона змінюється приблизно так само. Головне, щоб не було широких "западин" або "пагорбів".


2. Діапазон частот навушників

Діапазон частот навушників - це ті самі 20 Гц - 20000 Гц і тому подібні цифри на коробках навушників. Означають, природно, діапазон відтворюваних частот.

Варто відразу зазначити, людське вухо чує якраз стандартний частотний діапазон: 20 Гц - 20000 Гц. Але не середньостатистичне. А ідеальне. З віком, від шуму міста, від використання навушників і іншого ми починаємо чути гірше. І чим далі, тим серйозніше. При цьому, найчастіше страждає саме верхня межа. Низькі ми майже завжди чуємо добре.

Є простенькі тести, можна подивитися тут, де в навушники подається тон різної частоти. Перевірте себе, до якого рівня чуєте. Я ось чую максимум 17 КГц. Це вже далеко не 20.

взагалі, відтворена частота навушників не несе ніякої інформації про звук навушників. І вже точно на його основі немає можливості порівняти різні моделі. Як мінімум, якщо він позначений без відхилень, тобто в зазначеному вище вигляді: 20 Гц-20 кГц. Тут незрозуміло, в яких межах відхилень виміряно цей діапазон. Наприклад, якщо вказано так: 20 Гц - 20 кГц + - 6 дБ - це вже щось. Це означає, що крива АЧХ навушників знаходиться в рамках плюс мінус 6 дБ (по вертикальній осі на графіку АЧХ) в діапазоні 20 Гц - 20000 Гц. Як мінімум зрозуміло, що немає сильних піків і западин на всьому діапазоні частот. Ось приклад частотного діапазону:

На жаль, діапазон з відхиленнями виробники вказують рідко. І тільки в "топових" моделях. Це через те, що немає стандартів, ні для вимірювань, ні для вказівок. За великим рахунком, виробник не зобов'язаний вказувати ніяких характеристик (як роблять Beats), а то що вказується в чому продиктовано модою, тим, що цікавить покупця, що на слуху.

Краща частота навушників

Краща частота навушників це: 19 Гц - по 21943 Гц 😎 Так хотілося, що б була така ідеальна частота для всіх, але її немає. І якщо серйозно, то зустрічаються також розширені динамічні діапазони, типу 5 Гц - 25000 Гц. Що це означає? Ми не почуємо 5 Гц, по крайней мере, вухами. Тільки собаки почують 25000 Гц або дельфіни, не людина - точно.

А навіщо тоді це вказує виробник? Маркетинговий хід? З одного боку - так. Діапазон кращих навушників: "Ось вони, які кльові, наші навушники. Можуть більше, ніж потрібно. 😀" Але з іншого боку, це означає, що остаточні спади АЧХ починаються тільки у цих далеких кордонів, а не раніше. І якщо, верхня межа тут зовсім вже для краси, то нижня має сенс. Якщо спад на низах починається пізніше, значить, можливо - але тільки можливо - нижній бас в такій моделі хоча б присутня.

підсумок:

Який результат? Не дивіться на цю характеристику при виборі навушників. Точніше, просто зверніть увагу, щоб частота навушників була вже, ніж 20 Гц - 20000 Гц.


3. Опір навушників

Опір (імпеданс) - номінальний опір на вході навушників. Уже більш значимий параметр.

Найцікавіше, чомусь по ньому більшість визначає гучність навушників. Що не зовсім вірно. На гучність більше впливає чутливість. Але і опір, звичайно, теж, тільки не в першу чергу.

Навушники з яким опором краще:

Можна встановити приблизні межі, опір до 100 Ом - навушники для портативного використання. Все, що вище - для стаціонарного. У портативних джерел зазвичай немає можливості видавати велику напругу, відповідно, тут бажано низький опір. А ось стаціонарні підсилювачі цілком собі видають будь-яку напругу, тому їм показані високоомні навушники.

Імпеданс навушників, який краще:

Якщо підбираєте модель для телефону або простенького плеєра, імпеданс навушників для телефону не вище 32 Ом. Якщо у вас є хороший портативний плеєр або підсилювач, то можете розглядати моделі і "тугіше", але, знову ж таки, вище 100 Ом не варто розглядати. Хоча, тут треба враховувати і чутливість та, власне, потужність підсилювача. Наприклад, у мене від портативного плеєра цілком непогано (і навіть досить голосно) звучать вантажні 600-омні Beyerdynamic.


4. Чутливість навушників (дб)

чутливість навушників - найхитріший параметр. Щоб розбиратися у всіх нюансах треба реально згадувати курс физики-радіотехніки. Але не будемо занурюватися так глибоко.

Чутливість - це відношення. Зазвичай вказується до потужності, в дБ / мВт. Але це не дуже зручно. Якщо виразити чутливість до напруги дБ / В, то можна її брати прямо з АЧХ.

Зазвичай вона береться на 1 КГц, так як це сама рівна частина АЧХ. Втім, по одному із стандартів для навушників рекомендується вимірювати чутливість на 500 Гц. Так що, знову повторюся, стандартизації немає, на 100% покладатися на цю характеристику можна.

Є вже перелічені значення дБ / В з дБ / мВт для основних значень:

Відповідно, якщо у навушників опір 32 Ом, а чутливість, скажімо, 105 дБ / мВт, то її можна уявити, як 115 дБ / В.

Чутливість навушників, яка краще

Зручність уявлення чутливості в дБ / В ще й в тому, що можна оцінити залежність гучності від напруги, що подається (а зміна гучності на плеєрі - це і є зміна напруги). Зміна гучності на 6 дБ вимагає збільшення напруги в два рази. Навушники чутливістю в 96 дБ / В гратимуть з аналогічною гучністю, що і навушники 90 дБ / В (при однаковому опорі), якщо виставити гучність плеєра для других в два рази вище.

Висока чутливість і низький опір дають більш високу гучність, але, при цьому можуть з'явитися зайві шуми в навушниках (шум підсилювача та інше). Звичайно, їх чути тільки, коли не грає музика, але все ж. Варто враховувати і цей параметр.


5. Бездротові навушники - важливі характеристики

З особливостей для бездротових навушників можна виділити:

 1. Наличие кодеків aptX (HD), LDAC, AAC і SBC, докладніше про це: ТОП-5: Bluetooth аудіо-кодеків - aptX (HD), LDAC, AAC і SBC
 2. Підтримка версії Bluetooth 4.0+. У кращому випадку 5.0. Bluetooth 5 - все що потрібно знати про технології
 3. Автономність 10 год + (в залежності від конституції).
 4. Функція пониження шумів залежно від потреби. ТОП-15: Кращих навушників з активним шумозаглушенням
 • Детальніше про важливі особливості для бездротових моделей, ви можете прочитати в статті: ТОП-15: Кращі бездротові навушники


підсумок:

На завершення хочеться сказати, що за характеристиками складно виділити якісь "ідеальні" навушники, та й взагалі, в ідеалі-то якраз слухати, а не вибирати по цифрам. Але це не завжди можливо. Головні поради:

 • Звертайте увагу на АЧХ, не полінуйтеся знайти її в інтернеті, перш, ніж будете вибирати навушники "вживу". Для аудиофила ідеальна АЧХ - якомога більш рівна. Але найчастіше люди шукають не рівні, а смакові навушники. А смак можна співвіднести з АЧХ, як згадувалося вище.
 • Визначтеся, для портатива вам навушники або для стаціонару, і підбирайте відповідний опір і чутливість.
 • Якщо у вас залишилися питання, залишайте їх у коментарях, я постараюся допомогти.